Len
Linum usitatissum L. – Len zwyczajny
Len jest rośliną uprawną ze względu na włókno i olej. W lecznictwie natomiast zastosowanie znajdują nasiona
Właściwości lecznicze Surowcem są nasiona (Semen Lini)
Skład chemiczny i działanie Zawierają one śluz, glukozyd (linamarynę), związki białkowe oraz bardzo dużo oleju tłustego. Działają powlekająco, osłaniająco i zmiękczająco; także przeczyszczająco. Olej otrzymany z nasion lnu jest szeroko stosowany w chorobach skóry, jako tzw. lek naskórny, oraz należy do środków odżywczych.
Zastosowanie Len bardzo często stosowany jest w stanach zapalnych i nieżytach żołądka, w nadkwaśności, biegunce, niestrawności, przy owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy (leczenie pomocnicze). Dobrze rozdrobnione nasiona po spęcznieniu wodą są łagodnym środkiem przeczyszczającym polecanym szczególni u osób starszych.
Zewnętrznie, w postaci kataplazmów, nasiona polecane są na oparzenia, odmrożenia, trudno gojące się rany, w wysuszeniu skóry, przy skłonności do łuszczenia i pękania naskórka.
Postacie leku
Wyciąg zimny. Łyżkę lnu (pogniecionych) zalać przegotowaną wodą (pół szklanki). Zostawić na noc. Pic na czczo. Nastawić następną porcję – wypić wieczorem ( w chorobie wrzodowej i nitach). Smak lekarstwa można poprawić przez dodanie kilku kropli miętowych.
Kataplazm. 5 dkg utłuczonych nasion lnu zalać wrzątkiem (pół szklanki), wymieszać dokładnie, zawinąć w płótno, przykładać pod ceratką na chore miejsca..

ZIOŁA I ICH STOSOWANIE B. Kuźnicka ,M. Dziak
|